2013-01-10

Білль про права: Вже при ратифікації Конституції американський народ вимагав..

Центр політологічних досліджень продовжує публікувати есе, надіслані на II щорічний конкурс студентських есе на підтримку демократії в Україні, на тему “Білль про права в США: уроки демократії для України”.

Вже при ратифікації Конституції американський народ вимагав доповнити її статтями про права і свободи громадян. Тож, 15 грудня 1791р. було затверджено десять поправок, кожна з яких стоїть на сторожі людських прав (Білль про правав США).Свобода віросповідання, слова та друку, недоторканість особи… Прийняття Білля – це справжня перемога демократії, в результаті якої США стала провідною країною світу. Український шлях до демократичного суспільства продовжується дотепер. Згадуються слова Т.Пейна : «Щоб бути вільним, достатньо захотіти цього.» Та чи справді достатньо лише бажання?

Український народ споконвіків зазнавав утисків, соціального та релігійного гніту. Події, які відбулися в історії України: Національно-визвольна війна Б.Хмельницького (1648-57рр.), антикріпосницькі повстання ХІХ ст., опозиційний рух (1960-70х рр.) – засвідчили те, що протягом усього існування українська нація боролася за свої права та відстоювала їх перед іншими державами. І певних успіхів мивсе таки досягли. Незважаючи на тоталітарний режим, 1976р. утворилася Гельсінська спілка. Свою мету вона вбачала в тому, щоб ознайомити громадськість з декларацією прав людини. Та доля спілки була недовгою: вже через три місяці після утворення було заарештовано усіх її членів. Це свідчить, наскільки тернистим був шлях українців до бажаних мрій.

Сьогодні Україна незалежна. Закони, які повинні були б захищати наші права, прописані в конституції, але, на жаль, не усі з них виконуються в повній мірі. Постає питання : чому? Я вважаю, причина полягає в тому, що українцям складно усвідомити, що вони справді вільні, справді незалежні. У нас виник, народжений довгими роками гноблень, комплекс меншовартості. І головне з того, що ми маємо перебрати в американців – це любов до себе , повагу до своїх прав та обов’язків і віру у власні сили. «Вбий в собі раба!»

Отже, якщо поєднати досвід України із досвідом США, якщо кожен зрозуміє свою відповідальність за подальшу долю держави, якщо ми ретельно та з усвідомленням будемо вибирати політиків, то все зміниться на краще. І вже в найближчому часі наше суспільство стане справді демократичним і усі українці будуть рівними перед законом. Чи для цього достатньо лише бажання? Я думаю, так! Але воно повинне бути всенародним, продуманим та виваженим і перерости в певні рішучі дії. На мою думку, зараз такого бажання немає. Як Мойсей 40 років водив євреїв по пустелі, так і ми блукаємо в пошуках бажаного.
Лиш уявіть, якою стане країна, В якій кожна людина живе як людина, В якій все, що хороше, – значить і наше!... Але поки, на жаль, все зовсім інакше... Сашко Положинський
Проте надія є, якщо американці вибороли свої права, ми теж зможемо!

Автор: Тетяна Котик, школа № 8, м. Червоноград, Львівська область

* * *

Конкурс проводиться Центром політологічних досліджень (м. Донецьк), спільно з порталом “Американські клуби в Україні” та Київським ресурсним центром для випускників (АRС). Генеральний партнер конкурсу: Американський Союз за Громадянські Свободи (м. Гонолулу, Гаваї). Партнери конкурсу: Інститут професійного лобіювання та адвокасі (ІПЛА), та Донецька регіональна асоціація дослідників iсторii зарубiжних краiн та мiжнародних вiдносин i органiзаторiв мiжнародного спiвробiтництва (DAIR). Більш детальна інформація про конкурс тут.