2011-02-24

Сподівання виборців Донеччини були більшими - інтерв'ю експертів

Результати президентських виборів дали сприятливі умови для втілення ініціатив Партії регіонів, передусім на Донеччині, звідки походить сама партія. Проте минулий рік сподівань донеччан не виправдав.

Джерело: http://www.dw.de

Очевидний козир Партії регіонів – підготовка до «Євро-2012», в ході якої помітно позитивні перетворення в інфраструктурі Донецька. Доволі оптимістично деякі економісти визначають законодавчу діяльність «регіоналів» у сприянні розвитку базових галузей промисловості області, зокрема металургії та машинобудуванні, налагодженні співробітництва з російськими партнерами.

Більш песимістичною є оцінка вирішення найважливіших соціально-економічних проблем. Рівень життя, ситуація з безробіттям, зростання цін (Донеччина, до речі, є в цьому одним з лідерів) - ці проблеми залишаються відкритими, каже голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів Олександр Кендюхов. Відповідно, на думку вченого, виникає питання, щодо якості економічних реформ. «Головне, щоб наша еліта подивилась на професіоналізм тих людей, які розробляють економічні рішення і втілюють їх в життя. На сьогодні, все що діється в економіці, є, власно кажучи, інерційні процеси, які були всі 20 років української незалежності», – каже Кендюхов.

«Добробут для всіх» не виходить

Від приходу до влади Партії регіонів виграли промислово-фінансові структури, які походять з Донецька. Поліпшення ж деяких економічних факторів відбивається переважно на макроекономічних показниках, а не на рівні життя громадян, говорить керівник соціологічної служби Центру політологічних досліджень Кирило Черкашин. «Ті реформи, які зараз проводяться Партією регіонів, не можна сказати, що ведуть до «добробуту для всіх», як це було на гаслах перед виборами. Тобто проблема нашої влади, незалежно від партійної приналежності, це проблема олігархічності. Ще Аристотель в свій час визначав цей термін як влада невеликої групи людей в своїх приватних інтересах», зазначив Черкашин.
Водночас соціолог звернув увагу на певні іміджеві зміни, які психологічно важливі для жителів Донецького регіону. Він нагадав, що за попередньої влади Донецьк розцінювався як неблагонадійний регіон, який має якісь антиукраїнські інтереси. Така відверто негативна риторика вже не має місця, зазначив експерт.

«Ми не чуємо більше антиросійської риторики», розповідає про зміни за рік президентства Януковича донеччанка Ірина. Щоправда, на тлі зростання цін і тих реформ , що пропонує глава держави, такі зміни стають непомітними, каже вона: «Як і більшість донеччан, я цілком щиро голосувала за політику Партії регіонів. Відверто кажучи, я розчарована», – зізнається жінка.

Найбільше розчарування року – регіональна політика

Експерти відзначають, що з приходом до влади президента Віктора Януковича, Донецький регіон мав би отримати кардинально нові й сприятливі умови для розвитку. Здавалось б, місцевій еліті нині нічого не заважає вирішувати проблеми регіону, оскільки вся вертикаль влади належить однопартійцям.

Утім, минулий рік поставив під сумнів життєздатність регіональної ідеології, зазначив в інтерв’ю Deutsche Welle керівник аналітичних програм обласного Комітету виборців України Олександр Клюжев. Треба розуміти, каже Клюжев, що Донеччина має величезні проблеми з вугільної галуззю, найгіршу в країні демографічну та екологічну ситуацію. Проте, на думку експерта, замість вирішення цих проблем чути тільки постійні розмови про «інновації» і якісь пілотні проекти, які хтось там придумав в Києві, і вони будуть переноситися на Донецьк.
Водночас немає ані розмови з громадою, ані дискусії в самій Партії регіонів, як треба вирішувати найбільш актуальні проблеми саме Донецької області. І це, власне, не претензія до президента, каже Клюжев. «Була надія, що місцева еліта Партії регіонів за цей час сформувалась. І вона зможе представити на центральному рівні інтереси місцевих громад, тим більше, що це ж – однопартійці. Але команда, яка прийшла до влади, не розуміє змісту регіональної політики, хоча слово «регіон» є в назві партії», - каже Клюжев.

За оцінкою експерта, рік тому важко було прогнозувати, що настільки відверто будуть просуватися на місцевому рівні ідеї про створення залізобетонної вертикалі влади від президента до місцевих рад, оскільки на Донеччині роками чули про самостійність регіонів, навіть про федерацію. Однак усі ілюзії, як зазначає Клюжев, уже відійшли.

Автор: Карина Оганесян

Редактор: Леся Юрченко


Немає коментарів:

Опублікувати коментар